Co tvoří finální cenu instalace plynového vytápění?

V posledních letech často lidé hledají v ohledu na zvyšující se ceny energií, ale i narůstající požadavky na ekologičnost vytápění alternativu k jejich stávajícímu zdroji tepla. Do popředí se znovu dostává plynové vytápění, které nabízí vysoký uživatelský komfort, rozumnou cenu i minimum emisí. Zřízení plynového vytápění však nekončí náklady na pořízení plynového kotle a v některých obcích pak plynofikace stále zcela chybí. Jaké možnosti tedy máte a kolik vás instalace plynového vytápění bude stát?

Cena instalace plynového vytápění, když se připojujete k distribuční síti zemního plynu

Pokud se rozhodnete připojit k distribuční síti, která je ve vaší lokalitě zřízena v minulosti jste si nenechali zřídit přípojku, je nutné počítat s určitými náklady. Za plynovou přípojku se považuje potrubí, které vede od rozvodů plynu až po poslední uzávěr plynu před plynovým spotřebičem, respektive kotlem.

Čím dál se tak nachází váš dům od rozvodné sítě, tím vyšší náklady na připojení budou. Ušetřit můžete třeba pokud si provedete určité výkopové práce sami, ale i tak je nutné počítat, že cena instalace plynového vytápění bude začínat na nižších desítkách tisíc.

Jaké jsou náklady na instalaci plynového vytápění propanem?

Druhou možností je vytápěním propanem ze zásobníku, který umístíte na vaší zahradě. Řada lidí se bojí vysokých nákladů spojených s pořízením zásobníku na plyn, který se pro rodinný dům pohybuje okolo 100 000 Kč. Zásobník si však můžete od dodavatele pronajmout za symbolickou cenu v řádu nižších stokorun.

Cena instalace plynového vytápění je tak tvořena především přívodním potrubím do domu od nádrže a zpevněním podkladu pod nádrží. Pokud máte dům dále od cesty, kde jsou zpravidla vedeny i rozvody plynu, můžete ušetřit na přívodu plynu vysoké částky.

Jaký jsou rozdíly v samotných nákladech na vytápění?

Samozřejmě, že platí, že náklady na plynové vytápění zemním plynem jsou o něco nižší, než je tomu u vytápění propanem, důležité je však pamatovat na to, že tento rozdíl můžete ovlivnit včasným nákupem plynu na další topnou sezónu.

Cena propanu na konci topné sezóny bývá výrazně nižší než na konci léta či na podzim a vy tak můžete své náklady na plynové vytápění propanem snížit o tisíce. Cena pak bude se zemním plynem srovnatelná, i díky tomu, že propan má lepší výhřevnost.