Proč stojí za to vydat se do Říma?

Také už plánujete příští dovolenou? Pokud nepatříte k těm, kteří své volno rádi tráví ležením na pláži, ale naopak raději objevujete nová místa, vůně, chutě a kultury, máme pro vás tip. Pozveme vás do Říma.

Tudy kráčela historie

Řím zná úplně každý. Na úvod proto jen krátké opakování: Hlavní město Itálie najdete téměř uprostřed slavné apeninské holínky. Dnes zde žijí skoro tři miliony obyvatel a jeho název se jistě mnohokrát skloňoval i ve vašich hodinách dějepisu. Vždyť Řím dál jméno prvnímu evropskému impériu i slavné středověké a novověké Svaté říši římské. Každého tak musí napadnout, že právě tudy kráčela historie a nějaké pozůstatky po ní tu určitě najde.

Kdyby nějaké! Toto město je živoucím muzeem i galerií. Pokud si koupíte letenky do Říma, nebudete moci spustit z té všudypřítomné nádhery oči. I pokud jste o tomto městě dosud nic nezjišťovali, určitě víte, že tu stojí ikonické Koloseum. V největším římském amfiteátru kdysi bojovali gladiátoři a dnes sem denně míří tisíce lidí, aby si tuto úžasnou stavbu prohlédli. Jen škoda, že se Koloseum, stejně jako třeba Forum Romanum, nezachovalo lépe. To však neplatí o další památce. Pantheon je nejen dokonalou architektonickou prací, ale též nejzachovalejší antickou památkou ve městě. Oproti těmto stavbám je pak třísetletá Fontána di Trevi vlastně úplně zánovní. Takto monumentální fontánu byste jinde hledali jen těžko. Inu, baroko. Kdybyste jej chtěli pocítit na vlastní kůži, vyběhněte například známé Španělské schody z 18. století. A takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna…

Dva státy v jednom městě

Výsledkem všech historických událostí a eskapád je fakt, že Řím je jedním z mála měst na světě, která nemusíte opustit, abyste si v seznamu navštívených zemích mohli odškrtnout hned dvě políčka. Itálie je jasnou záležitostí. V Římě ale zároveň leží i Vatikán – nejmenší stát světa. To už je pořádná trofej do deníčku, co říkáte?

Vatikán je ale mnohem více než jen prestižní cestovatelskou trofejí. Církevnímu státu vládne papež, což jej samo o sobě také činí zajímavým. Centrum tohoto 49 hektarů velkého (či spíše malého) státečku tvoří slavné Svatopetrské náměstí s neméně slavným Apoštolským palácem. A minout tu nesmíte ani mistrovské dílo Michelangela Buonarrotiho – baziliku sv. Petra. Právě odsud papež žehná světu o Vánocích a o Velikonocích. Právě tato stavba je tak jedním z center evropské civilizace.

Skvěle se najíte

Nejen památkami ale živ je člověk. Po té štrapáci mezi vší tou nádherou vám určitě pořádně vyhládlo. Vy jste ale v jedné z gastronomických metropolí, a tak si můžete být jisti, že se tu skutečně skvěle najíte. Výtečná italská kuchyně je pojmem, stejně jako pizza, nekonečné množství receptů s těstovinami i s místními lahodnými sýry. Itálie ale byla sjednocena až roku 1861. Do té doby šlo o velké množství menších států. Dědictví starých časů se ukrývá na talířích. Každý region má svá specifika, která však většina lidí nezná, a vše spojuje do pojmu italská kuchyně.

Pokud ovšem toužíte po něčem opravdu římském a autentickém, nesmíte vynechat slavné těstoviny caccio e pepe. Jak už název napovídá, sýr pecorino romano tu chuťově doplňuje velká dávka pepře. Trochu pálivé a ohromně chutné. Řadíte-li se mezi masožravce, zkuste saltimbocca alla romana, tedy telecí plátek s prosciuttem, kterému dodá fantastickou chuť trocha šalvěje. A kdo rád zkouší něco nového a žádná exotika mu není cizí, ten si musí poručit Trippa alla romana. Dršťky se tady v Římě podávají s rajčatovou omáčkou. Lahůdka!

Není to drahé

Takto luxusní zážitky navíc nemusí stát ani moc peněz. Řím neleží daleko, a tak se sem dostanete třeba i autem nebo vlakem. My ale doporučujeme letadlo. Cestou tak ztratíte nejméně času a nemusí jít ani o nejdražší variantu. Tomu nakonec můžete jít naproti. Stačí letenky Praha Řím hledat na srovnávači letenek. Pokud se vyhnete dopravním špičkám, jakými jsou začátky a konce prázdnin, Vánoce či Velikonoce, můžete se sem dostat na velmi zajímavé ceny.

I obsluha takového srovnávače letenek je jednoduchá. Zadáte místo a termín odletu a příletu a během několika vteřin máte před sebou kompletní nabídku. Po několika klikách máte vybráno i objednáno. Kvalitní srovnávače, jako je například eSky.cz, umožňují navíc třeba i platbu na splátky, nebo si dokonce platbu odložit. Ty skutečně nejlepší vám pak umožní i rezervaci ubytování v cílové destinaci. Takže máte vše levně a kompletně. Zážitkům z Říma tak nebrání už vůbec nic. Šťastnou cestu!