Retro nebo moderní? Nábytek do obývacího pokoje, který určuje styl

Nábytek a doplňky v retro stylu se vracejí do obývacích pokojů ze sentimentu ke vzpomínkám a z lásky ke krásným předmětům. Zařízení interiéru navržená ve vintage stylu jsou dokonalým důkazem zacyklení módních kánonů.

Všechno už bylo – tato slova platí nejen v oblasti interiérového designu. Moderní styl s retro prvky je stále jedním z nejoblíbenějších trendů. Spojení starého s novým v interiéru je skvělý nápad, díky němuž můžete zařídit interiér originálně a nápaditě, a navíc vystavit rodinné památky a odkázat na tradici. Zjistěte, jak stylizovat retro nábytek v obývacím pokoji, aby vyniklo všechno jeho kouzlo.

Nábytek v retro stylu s moderním nádechem

Retro styl, známý také jako trend vintage, vychází z estetiky minulého století. Salony zařízené ve stylu vintage odkazují především na módu 50. a 60. let 20. století. Interiéry z tohoto období byly ovlivněny technologickým pokrokem, inovativními materiály a modernistickými uměleckými směry. Design nábytku a doplňků se vyznačoval symetrií, geometrickými formami, rafinovanými vzory a promyšlenými barevnými kombinacemi. Designéři experimentovali s novými surovinami pro výrobu nábytku. Tak vznikly dnes již ikonické vzory, například židle z průhledného plastu. Současný vintage obývací pokoj je kombinací moderního nábytku a retro nábytku. Snadno si můžeme představit moderní rohové sedačky se stylovým konferenčním stolkem navrženým v konvenci nábytku z 60. let nebo lehké křeslo s dřevěnými područkami à la 50. léta. Současné uspořádání v retro stylu se vyznačuje kombinací moderního nábytku s vintage prvky, což vytváří jedinečný a harmonický prostor.

Jak zařídit obývací pokoj v moderním retro stylu?

Aranžování v moderním retro stylu je fascinující kombinací moderního designu a sentimentálních akcentů. Kombinace různých zajímavých kusů nábytku je nejen stylem, ale také projevem kreativity. Čalouněný nábytek, jako jsou rohové sedací soupravy, pohovky nebo pohovky s čalouněním v jemném vzoru, například pepito, a křesla na ozdobných nožkách budou dokonalé! Jednoduché formy dřevěné komody, volně stojící skříně, stolu a židlí s minimalistickým charakterem dodají interiéru lehkost. Dřevěné prvky v interiéru vždy dodají teplo a v takto zařízeném prostoru se budeme cítit dobře.

Barvy a materiály v retro stylu jsou skvělými spojenci při zařizování obývacího pokoje. Jemně zdůrazňují hodnoty, které chceme nejvíce vyzdvihnout: pohodlí, útulnost, vytříbený styl a aktuální trendy. Látky v pastelových barvách, drobné vzory na čalouněném nábytku a doplňky ve stylu vintage, jako jsou lampy, které evokují náladu 50. nebo 60. let, skvěle doplní celkový design. Tlumené barvy, jako je bílá, šedá a černá, s barevnými akcenty, např. v podobě polštářů nebo obrazů, vytvoří most mezi moderností a retro stylem.

Retro nábytek do obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje v retro stylu se zdá být skvělým nápadem, který vám umožní vytvořit útulný a stylový prostor. Nábytek, který definuje sentiment věcí z dob minulých, zahrnuje například nástěnné skříňky, křesla na nožičkách, konferenční stolky se skleněnými deskami a stylové doplňky. Zde je několik kusů nábytku charakteristických pro retro estetiku, které lze použít při zařizování obývacího pokoje:

  • Retro nástěnné skříňky jsou obvykle vyrobeny ze dřeva a mají jednoduché, elegantní linie.
  • Otevřené regály nebo závěsné police s jemnými zaoblenými hranami nebo ozdobnými detaily dodají modernímu prostoru šarm a charakter.
  • Komody na nožičkách se zaoblenými hranami představují praktické a stylové řešení pro ukládání příslušenství.
  • Pohovky a křesla čalouněné elegantní látkou nebo přírodní kůží dodají modernímu interiéru teplo a jedinečný retro šarm.
  • Kovové konferenční stolky na zakřivených nohách s kovovými prvky v chromovém provedení jsou nepostradatelným prvkem obývacích pokojů ve vintage stylu a skvěle vypadají na pozadí moderní rohové pohovky.

Retro doplňky – chrom a abstraktní tvary

Klíčovými prvky v designu obývacího pokoje jsou retro doplňky, které dodávají interiéru jedinečný charakter s nádechem nostalgie. Vyplatí se vsadit na stylové osvětlení, zvolit závěsné svítidla a lampy se stínidly, např. v pastelových barvách. Lampy lze umístit na desky nábytku nebo na podlahu vedle pohovky či křesel. Osvětlení ve vintage stylu dodá modernímu interiéru šarm a vytvoří útulnou, intimní atmosféru. Mnohého lze dosáhnout zrcadlem ve zlatém rámu umístěným uprostřed obývacího pokoje. Jedná se o doplněk, který do interiéru vnese více světla (odráží světlo) a bude dále zdobit stěny. Nástěnné desky spojené s rodinným erbem, kovové figurky, staré reklamy, glóbus, gramofon, fotografie historických automobilů, motocyklů nebo jízdních kol – tyto motivy odkazují na retro atmosféru a zdobí moderní obývací pokoj. Na zeď můžeme zavěsit stařičké plakáty nebo linoryty.

Retro styl se vyznačuje výrazným nábytkem připomínajícím modernu 20. století, ale také drobnými doplňky, které tvoří ucelený celek. Vybírejte takové doplňky, které podtrhnou charakter interiéru a díky nimž se budeme cítit, jako bychom se přenesli do jiné doby. Zařízení obývacího pokoje moderním nábytkem, který odkazuje na retro styl, vám přinese mnoho radosti a uspokojení.