Jak prozkoumat Prahu na kole? Tipy pro cyklisty

Praha cyklistům zaslíbená

Praha se vzhledem k husté dopravě i perfektní síti MHD nezdá být úplně vhodnou volbou i pro cyklisty. Přesto se i pro tento způsob dopravy hlavní město snaží vytvářet vhodné podmínky. Co se týče lokalit, ideální je hlavně Praha 9, Praha 10, Praha 4, Praha 8, Praha 5 a Praha 6. Ty disponují velkým množství cyklostezek.

A nese to rozhodně své ovoce. Statistiky uvádějí, že počet cyklistů v tomto městě se od roku 2002, kdy Praha začala jejich stav monitorovat, zvýšil až desetinásobně. Největší nárůst je patrný v letních měsících, kdy tvoří cyklistická doprava zhruba 3,6 % z celkového objemu pražské dopravy.

Metropole nabízí řadu zajímavých míst, kam se jednoznačně vyplatí se na kole vydat. Mnoho z nich je navíc vhodných i pro výlety s dětmi. Která to jsou?

Divoká Šárka

Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka na území městské části Praha 6 – Liboc. Jedná se o oblíbený turistický cíl řady Pražanů a vhodný je i pro výlety na kole.

Do Divoké Šárky přitom můžeme vyrazit přímo z centra města stezkou z Národní třídy. Ta disponuje délkou celkem 35 km a je nenáročná na fyzickou kondici. Přesto výletníci především v letních měsících vítají například možnost osvěžit se v nádrži Džbán nebo až na koupališti v Divoké Šárce.

Stromovka

Královská obora neboli Stromovka je park rozkládající se ve čtvrti Praha-Bubeneč. Označována bývá za jeden z nejvýznamnějších přírodně krajinářských parků v Praze a není tak příliš divu, že je i oblíbená mezi návštěvníky.

Co se týče výletu na kole, pak můžete využít cyklostezku, jejíž výchozí bod se nachází v Papírenské ulici v pražské Bubenči, dále navazuje na Stromovku a prodlužuje cyklostezku A1 směrem k hranicím Prahy a dále můžete pokračovat podél řeky do Klecánek cyklostezkou A2. Dostat se tímto způsobem lze až k holešovickému Výstavišti nebo na opačnou stranu do Roztok.

Z Braníku na Zbraslav

Vydat se také můžete trasou z pražského Braníku na Zbraslav. Výhodou této trasy je rovinatý terén, díky čemuž je jednoznačně vhodná i pro nejmenší cyklisty nebo sportovce na kolečkových bruslích. Jedná se o část cyklostezky A2.

Samotná Zbraslav je zajímavým místem, kde se určitě nebudete nudit. Doporučit lze například prohlídku zdejšího zámku nebo návštěvu keltského oppida Závist, které je dosud největším známým keltským oppidem v Čechách, ale i ve Střední Evropě.

Bohnické údolí

Bohnické údolí je vyhledáváno hlavně pěšími turisty. Jedná se o přírodní památku. Osou údolí protéká stejnojmenný Bohnický potok. Velmi zajímavá je zdejší fauna i flóra, která čítá například mloka skvrnitého nebo vzácné druhy motýlů, jako je otakárek ovocný.

Cyklotrasa označená jako A28 a také známá pod názem „Bohnické údolí“ vede od vltavské pravobřežní trasy A2 od přívozu Zámky do sídliště Bohnice. V Bohnicích u ulice Čimická na trasu navazuje cyklotrasa A273 směr Troja. Výlet si tak můžete prodloužit až do trojské botanické zahrady.

Vybavte se na kolo správně

Aby vám vaši sportovní aktivitu nic nezkazilo, rozhodně je nutné se na ni správně vybavit. Jízdní kola dostupná v obchodě Sportano budou vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé jezdce. A pokud usilovné šlapání do pedálů není zrovna nic pro vás, dejte jednoduše přednost stále rozšířenějším elektrokolům. Kvalitu a dostupnost nabízí například značka EcoBike.

Důležité je také se pořádně obléct, nezbytností je určitě funkční prádlo a podle počasí i větrovka. Nezapomeňte na brýle coby ochranu proti slunci i hmyzu a na cyklistické rukavice. Ty zlepšují úchop, jelikož brání klouzání zpocených dlaní na řídítkách, zároveň tlumí vibrace a chrání před úrazy.

Naprostou nutností je určitě i přilba. Cyklistické helmy nejsou sice pro dospělé jezdce nad 18 let věku povinné, ale mohou zabránit úrazu s fatálními následky. Počet zranění na kolech jednoznačně narůstá s tím, jak se zvyšuje obliba samotné cyklistiky. Až 75 % smrtelných úrazů při tomto sportu je dle statistik Národního zdravotnického informačního portálu způsobeno právě zraněním hlavy.

Tento PR článek byl reklamní sdělení.