7 tipů, jak se dobře vyspat nejen na cestách

Přespávání na nových místech je vždycky sázkou do loterie. Ne všude totiž můžete sázet na stejné podmínky, jaké máte k dispozici ve vaší milované ložnici. Spousta faktorů vám může v kvalitním spánku bránit. Naštěstí s tím jde něco dělat. A my víme co.

Ať už přespáváte u přátel, cestujete za dobrodružstvím do zahraničí nebo jedete na pár dnů mimo domov na pracovní cestu, může to být pro váš spánek větším či menším narušitelem. Usínat v neznámém prostředí není vždycky snadné. Naštěstí platí staré známé moudro, že kdo je připraven, není překvapen.

Což o to, rámy postelí mohou být všude jiné, s kvalitou matrací ale bude kříž. S sebou si sice můžete přibalit nafukovací matraci, karimatku nebo topper. Většinou si ale budete muset vystačit s jednotlivými body, které ovlivnit můžete.

A tady jsou.

1. Aura domova kdekoliv jinde

Asi si nezvládnete všude na počkání vytvořit podmínky domácí ložnice, přiblížit se jí ale můžete i zdánlivou maličkostí. Přivezte si z domova něco, s čím rádi usínáte a co vás uklidní. Může to být menší polštářek nebo klidně oblíbená deka či vůně.

2. Přizpůsobte si okolní podmínky

Může se stát, že doma jste zvyklí spát v naprosté tmě. Nebo obráceně. Přizpůsobte si podmínky své nové ložnice tak, aby vám maximálně vyhovovaly. Ztlumte světlo, které by vás rušilo. Použijte okenní žaluzie nebo praktickou spací masku, která vás od okolního světla dokonale izoluje i během dne.

3. Klidné prostředí je půl a někdy i celý spánek

Pokud patříte mezi ty, kdo potřebuje absolutní ticho, pak vás potěšíme: I na cestách a v neznámém prostředí si ho můžete vychutnat. Pro nerušený spánek volte špunty do uší, a to prosím pěkně ty speciální na spaní. Mají oválný tvar, který vám poskytne pohodlí v jakékoliv poloze a nebudou vás z nich uši bolet. Drží na místě a můžete s nimi spát klidně i na boku.

4. Vezměte si na pomoc doplňky stravy

Vitamíny, minerály a různé doplňkové směsi vám také mohou pomoci s kvalitou spánku a rychlejším usínáním. Můžete si pořídit komplexní směsi na lepší usínání, nebo sáhnout po vybraných doplňcích zvlášť. Pro kvalitní spánek rozhodně využijete magnezium, meduňku, třezalku tečkovanou, doplňky s obsahem melatoninu a další.

5. Dodržujte svůj rituál

Ať už jste zvyklí usínat jakkoliv, dodržujte alespoň pár bodů i kdekoliv jinde. To vám pomůže s rutinou a bude se vám usínat snadněji. Bylinkový čaj, levandule, teplá koupel nebo kniha jsou jen zlomkem možností, které vás vtáhnou do říše snů.

6. Ani teplo, ani zima, v posteli je vždycky prima

I na vnějších podmínkách záleží. Nejlépe se spí v místnostech, kde se teplota pohybuje mezi 17 a 20 °C, v chladnějších ložnicích by ale neměla chybět teplá peřina. Nezapomeňte před spaním krátce, ale intenzivně vyvětrat.

7. Omezte před spaním jídlo a alkohol

Mimo domov se tomu těžko odolává, alespoň základní pravidlo 2 hodin byste ale měli dodržet: Nejezte alespoň 2 hodiny před ulehnutím. S alkoholem se to má obdobně. Sice možná rychleji usnete, ale kvalita spánku nebude stát za nic. Konzumaci tak před usínáním omezte, stejně jako kofein a cigarety.