Jak se starat o své mentální zdraví a kondici?

Každodenní práce, stres z běžného života nebo aktuální trable, vás mohou vyřadit z běžného provozu a vy se můžete cítit bez nálady, nebo mít různé zdravotní problémy. Mnoho z těchto problémů není běžně spojováno s našim mentálním zdravím, ale pravdou je, že naše mentální kondice je zásadní pro celkovou pohodu v našem životě. Jak se tedy můžete lépe starat o své zdraví?

Pečujte o své fyzické zdraví

Péče o fyzické zdraví pomáhá zlepšit vaše duševní zdraví a pohodu. Buďte denně alespoň 30 minut aktivní, ať už jde o běh, chůzi, jógu, tanec, jízdu na kole nebo třeba práci na zahradě. Jezte vyváženou a zdravou stravu a také dbejte na dostatek spánku.

Možná se to zdá být snazší, než to ve skutečnosti je, ale můžete začít například malými kroky. Místo výtahu používejte schody, projděte se po cestě na nákup, nebo se třeba ráno rozhýbejte 10 minutami jógy pro začátečníky. S postupem času si můžete přidávat čas a uvidíte, že váš den i nálada budou mnohem lepší.

Dělejte činnosti, které vás baví

Snažte se dělat činnosti, které považujete za smysluplné a příjemné. Věnujte čas svým koníčkům. Skvělé je například vařit pro sebe nebo své blízké, hrát si s domácím mazlíčkem, procházet se v parku, číst si knihu nebo sledovat film či seriál. Pravidelný režim s činnostmi, které vám přinášejí radost, vám pomůže udržet si dobré duševní zdraví, což potvrzuje i Product Owner – Tony Sloterman, který ve svém nabitém životní stylu vždycky najde čas pro své koníčky.

Některým lidem pomáhá k uvolnění stresu tzv. aktivní odpočinek, který může zahrnovat vysokou mentální aktivitu. Tu si zajistíte například s některými online hrami, nebo když vyzkoušíte online poker. Na některých stránkách navíc můžete získat 10 eur zdarma za registraci a užít si tak zábavu bez starostí, a přitom uvolnit nahromaděný stres.

Zůstaňte pozitivní

Je důležité snažit se mít pozitivní náhled na věc. Nalezení rovnováhy mezi pozitivními a negativními emocemi vám může změnit pohled na život. Zůstat pozitivní neznamená, že nikdy nebudete pociťovat negativní emoce, jako je smutek nebo hněv. Potřebujete je cítit, abyste se mohli přenést přes obtížné situace. Mohou vám pomoci reagovat na problém. Nechcete však, aby vás tyto emoce ovládly. Není například užitečné neustále myslet na špatné věci, které se staly v minulosti, nebo se příliš obávat budoucnosti.

Naučte se dělat si přestávku od negativních informací, vědět, kdy přestat sledovat nebo číst zprávy. Využívejte sociální média, abyste získali podporu a cítili se ve spojení s ostatními, ale buďte opatrní. Nepodléhejte fámám, nepouštějte se do hádek ani negativně nesrovnávejte svůj život s ostatními.

Udržujte si sociální kontakt

Kontakt s ostatními je velmi zásadní, když přijde na mentální zdraví. Lidé jsou společenské bytosti a je důležité mít pevné a zdravé vztahy s ostatními. Dobrá sociální podpora vás může chránit před škodlivými účinky stresu. Je také dobré mít různé typy vazeb. Kromě spojení s rodinou a přáteli byste mohli najít způsob, jak se zapojit do činnosti své komunity nebo sousedství. Můžete například pracovat jako dobrovolník v místní organizaci nebo se připojit ke skupině zaměřené na koníček, který vás baví.

Zaměřte se na váš smysl života

Rozvíjení smyslu a účelu života může být něčím, co vás hned nenapadne, ale pro mentální zdraví bude rozhodně velkou změnou k lepšímu. Může to být prostřednictvím práce, dobrovolnictví, učení se novým dovednostem nebo zkoumání své spirituality.

Velmi pozitivní dopad má také rozvíjení dovedností zvládání, což jsou metody, které používáte k řešení stresových situací. Mohou vám pomoci čelit problému, jednat, být flexibilní a nevzdávat se snadno při jeho řešení.