DRUHY FOTBALU S NEOBVYKLÝMI PRAVIDLY

Naše redakce shromáždila dvanáct druhů fotbalu z různých zemí, jejichž pravidla jsou nejvíce vzdálená těm klasickým. Historie fotbalu je složitá a zajímavá – moderní fotbal vznikl z lidových her s míčem na anglických ulicích. Pak by se fotbal mohl hrát rukama i nohama. O něco později se od něj oddělila hra ragby, kde se míč držel rukama, a zůstal fotbal. V roce 1869 vynalezli američtí sportovci americký fotbal, který vycházel z ragby a fotbalu. Také v jiných zemích se dříve či později objevily vlastní druhy tohoto sportu. Mezi neobvyklé typy fotbalu v článku patří ty, ve kterých místo hřiště – bažina, během hry můžete bojovat, místo dvou týmů – tři, a místo jednoho míče – dva. S dalšími klasickými sporty se můžete seznámit na kasína s minimálnym vkladom 1 eur.

FOTBAL V BAŽINÁCH.

Podle jiných zdrojů byl bog football vynalezen na severu Anglie v Bishop Aucklandu, kde se tímto způsobem cvičili atleti a vojáci.

První zmínku o tomto kříženci fotbalu, tenisu a volejbalu lze nalézt v 15. století – v dokumentu „Malajské rodokmeny“. Další zmínka se nachází na freskách chrámu v Thajsku postaveného v roce 1785 – výjev zobrazuje hinduistického boha Hanumana hrajícího sepak. Ačkoli není jisté, odkud hra pochází, předpokládá se, že takto trénovali čínští vojáci v dávných dobách – házeli raketoplán a později míč nohama přes síť. Moderní pravidla se objevila v roce 1940 a rozšířila se po celé Asii. Hráči přehazují míč přes síť podle pravidel volejbalu, ale nohama. Velikost kurtu odpovídá velikosti badmintonového hřiště. V roce 1920 trénovali českoslovenští hráči přehazováním míče přes lano a následným natahováním sítě.

KLASICKÝ RATANOVÝ MÍČ PRO HRU SEPAK TAKR.

Směs ragby, fotbalu a basketbalu – agresivní australský fotbal je ve své domovině v žebříčku popularity výše než ragby. Tento druh fotbalu se objevil v roce 1858 a v roce 1896 byla založena Viktoriánská fotbalová liga, později přejmenovaná na Australskou fotbalovou ligu. Podstatou hry je vstřelit míč mezi čtyři svislé sloupky stojící po stranách hřiště. Pokud se tým dostane mezi dva středové sloupy soupeře, je vstřelen gól (šest bodů), pokud mezi boční – „za“ (jeden bod). Sloupy a hřiště se nápadně podobají quidditchovému hřišti ze série o Harrym Potterovi, ale průběh hry už tolik ne. Stejně jako ve florentském fotbale jsou i v australském fotbale povoleny silové techniky – hráči soupeře srážejí nebo strkají. Míč lze odpálit rukama i nohama. Můžete začít sázet na svůj oblíbený sport s pomocí casino min vklad 200.

HŘIŠTĚ PRO AUSTRALSKÝ FOTBAL SE PODIVNĚ PODOBÁ HŘIŠTI PRO HRANÍ QUIDDITCHE.

Gaelský fotbal kombinuje ragby, klasický fotbal a basketbal. Podle Irů lze kořeny hry najít již před XIV. stoletím, ale první oficiální hra se konala v roce 1712 a moderní pravidla se objevila až v roce 1886. Tyče jsou zde prodlouženy tak, aby se zvedaly nad branku a míč mohl být skórován v obou zónách – v síti (tři body) a mezi tyčemi (jeden bod). Pokud se míč již odrazil od země, můžete jej zasáhnout pěstí. Zde jsou povoleny i silové techniky. Míč v gaelském fotbale je podobný fotbalovému míči, ale je menší. Je třeba poznamenat, že Irové ctí své sporty – všechny (gaelský fotbal a hra s holí a míčem – hurling) jsou sdruženy v Gaelské atletické asociaci, založené v 19. století, a stojí proti anglickému fotbalu a kriketu.

BRANKY POUŽÍVANÉ V GAELSKÉM FOTBALE JSOU VYBAVENY „ROHY“.

Jako první začali hrát fotbal v hale Brazilci ve dvacátých letech minulého století. Na mistrovství světa ve fotbale 1958 ve Švédsku si Rakušan Josef Argauer všiml tréninku brazilského národního týmu a později ve své vlasti uspořádal několik futsalových zápasů. O deset let později se futsal neboli minifotbal, jak se mu říká v rusky mluvících zemích, stal plnohodnotným sportem. Hlavním rozdílem mezi futsalem a velkým fotbalem je nejen zmenšený rozsah brány, hřiště, míče a počet hráčů (pět na tým), ale především taktika. Stejně jako ve většině halových her – basketbalu a volejbalu – i ve futsalu každý hráč „drží“ hráče soupeřova týmu.

Horsball, nejstarší ze tří druhů fotbalu v dopravě, vznikl v Argentině v roce 1700. V roce 1790 byla zakázána kvůli vysoké úmrtnosti hráčů. U nás se horsball nazývá „pato“, což ve španělštině znamená „kachna“. Faktem je, že až do roku 1930 používali hráči místo míče živého ptáka. V každém týmu jsou čtyři lidé a brány jsou tvořeny velkými sítěmi.

Vznikl ve 30. letech 20. století ve Francii. Míč, se kterým se hraje motoball, je mnohem větší než fotbal a motocykly se vyznačují speciálními oblouky instalovanými pro jeho vedení, asfaltové nebo hliněné hřiště je posypáno pískem, tým má pět hráčů. Za zmínku stojí, že motoball byl v Sovětském svazu velmi populární – zápasy se konaly na centrálních stadionech – Lužniki a Dynamo, Jurij Gagarin několikrát působil jako rozhodčí.