4 tipy, jak v roce 2022 lépe hospodařit s penězi

V roce 2022, po téměř dvou letech omezení v důsledku globální pandemie, jsme konečně mohli začít volně dýchat, cestovat a hlavně pracovat. Mnozí z nás byli dlouhou dobu nezaměstnaní a museli se snažit vydělat si peníze online, například vyplňováním různých průzkumů a hraním online her v 20Bet app. Tisíce lidí, kteří během pandemie žili bez práce nebo v neustálém strachu ze ztráty zaměstnání a příjmu, se konečně mohli naplno vrátit do práce, začít šetřit peníze a užívat si života. Nikdo z nás však nečekal, že toto období bude provázet inflace, která meziročně roste o více než 16 %.

Od začátku roku se zdražilo téměř vše, což má opět velmi negativní dopad na kvalitu života, a to nejen pro Čechy. Mnozí z nás si museli utáhnout opasky, najít si druhou práci, přestěhovat se nebo prostě omezit nákupy potravin, aby se vešli do rozpočtu. V tomto článku jsme pro vás připravili několik tipů, které by vám mohly pomoci ušetřit další peníze a lépe hospodařit s rozpočtem v tomto náročném období.

1. Naučte se hospodařit s penězi a sestavit si rozpočet.

Prvním krokem k úsporám je spočítat si své současné výdaje. Zaznamenávejte si každou korunu, kterou utratíte, včetně běžných měsíčních plateb i nákupů potravin, kávy a dalších domácích potřeb. Pomocí tužky a papíru, jednoduché tabulky, bezplatného online nástroje pro sledování výdajů nebo aplikace zaznamenávejte své výdaje tak, jak je to pro vás nejpohodlnější.

Naše nejlepší rady pro rychlé finanční zisky jsou jednoduché: Stanovte si rozpočet. Své finance zvládnete, pokud budete mít kontrolu nad svým rozpočtem. Kde ale začít? Než začnete každý měsíc šetřit peníze, musíte se naučit řídit své peněžní toky. K tomu musíte mít přehled o všech svých zdrojích příjmů, včetně případných splátek dluhů, pravidelných výdajů a příspěvků na spoření.

2. Automatizace placení účtů a spoření

Pokud máte stanovený měsíční příjem, zvažte automatizaci měsíčních příspěvků na spoření. To znamená, že si nastavíte měsíční automatický převod z účtu pro každodenní výdaje na spořicí účet. Automatizací spoření dále snížíte pravděpodobnost, že tyto prostředky použijete na úhradu každodenních výdajů.

Když už jsme u toho, dobrý nápad může být také automatizace plateb účtů. Zaplacení před datem splatnosti vám pomůže vyhnout se dalším poplatkům, protože firmy často ukládají poplatky za pozdní platby, pokud je neuhradíte včas.

3. Přineste si do práce nebo do školy oběd

Hledání pravidelných úspor je jasnou technikou úspory peněz. Pokud vás nákup oběda v práci stojí 150 Kč, ale vařený oběd z domova jen 50 Kč, můžete během roku nashromáždit pohotovostní fond ve výši 25 000 Kč nebo výrazně zvýšit svůj závazek na důchodové nebo životní spoření.

Příprava oběda nemusí zabrat mnoho času, pokud si jídlo naplánujete a připravíte několik dní předem. Udělejte si z přípravy oběda nedělní aktivitu sami, s partnerem nebo s celou rodinou a budete mít o program postaráno.

Kromě úspor a rodinné aktivity je velmi pravděpodobné, že se bude zdravěji stravovat. Při vaření budete přesně vědět, co do svého těla dáváte. Při rychlých obědech během polední pauzy v práci často saháme po méně zdravých variantách, abychom zahnali stres a udělali si radost řízkem nebo smaženým sýrem.

4. Vezměte si vedlejší pracovní činnost

Pokud chcete výrazně zvýšit své měsíční úspory, vyplatí se uvažovat o založení vedlejšího podnikání. Může to znamenat cokoli od získání několika prací na volné noze, nalezení několika nočních směn v baru nebo restauraci po práci v kanceláři, práci virtuálního asistenta nebo dokonce hlídání domácích mazlíčků.

Zvláště motivující může být, pokud máte prostředky, vkládat všechny příjmy z vedlejších zaměstnání přímo na svůj spořicí účet. Dejte si však pozor na vyhoření. Vaše emocionální pohoda je důležitější než snaha o splnění jakýchkoli finančních cílů!